Množstvo podnikateľov reaguje na zavedenie tzv. daňových licencií úvahami o zredukovaní počtu obchodných spoločností, ktoré prevádzkujú, ako aj úvahami o zrušení tzv. mŕtvych spoločností, t.j. tých, ktoré reálne nevykonávajú svoj predmet činnosti a sú v „zálohe“ pre prípad potreby.
Ak teda obchodná spoločnosť v ideálnom prípade nedisponuje žiadnym majetkom, pre ľahšiu orientáciu uvádzame dva relatívne finančne nenáročné ( a rýchle ) spôsoby, ako sa takýchto spoločností „zbaviť“ :
1. Zrušenie spoločnosti bez likvidácie .
Ide o proces, ktorého výsledkom je výmaz obchodnej spoločnosti z obchodného registra, pričom nie je potrebné vykonať jej ( inak časovo a obsahovo náročnú ) likvidáciu a to z dôvodu, že spoločnosť nemá žiaden obchodný majetok, ani taký, ktorý by postačoval na náhradu primeraných výdavkov a odmeny za výkon funkcie likvidátora.
V tomto prípade na základe podaného návrhu osoby, ktorá osvedčí právny záujem, prechádza celá aktivita na registrový súd, ktorý po vykonaní predpísaných úkonov a zisťovaní majetkových pomerov uskutoční v konečnej fáze výmaz spoločnosti z obchodného registra.
Z hľadiska „naštartovania“ procesu ide o najrýchlejší spôsob zrušenia spoločnosti, avšak celý priebeh môže trvať približne 6 až 8 mesiacov, bez ďalšej aktivity navrhovateľa.
Z hľadiska nákladov na prípravu právnej dokumentácie ide o najdostupnejšiu variantu.
Likvidácia spoločnosti sa takisto nevyžaduje, ak:
- imanie zrušovanej spoločnosti prechádza na právneho nástupcu
- zrušovaná spoločnosť splynie alebo sa zlúči s inou spoločnosťou, prípadne sa rozdelí,
- zmení sa právna forma spoločnosti.
2. Prevod obchodného podielu/prevod akcií
V tomto prípade spoločník alebo akcionár( „vlastník“ spoločnosti ) prevádza svoju majetkovú účasť v obchodnej spoločnosti na základe zmluvy o prevode obchodného podielu, resp. zmluvy o prevode akcií.
Výhodou tohto procesu je rýchlosť „ zbavenia sa „ spoločnosti, kedy síce obchodná spoločnosť ako tká nezanikne, avšak zaniká majetková účasť spoločníka, resp. akcionára v obchodnej spoločnosti už po podpise zmluvy a následnom zápise zmien v obchodnom registri, resp. v centrálnom depozitári ( ak tento vedie zoznam akcionárov pri akciovej spoločnosti ).
Celý proces je otázkou 7 dní, pri dostatočnej súčinnosti oboch zmluvných strán – prevodcu a nadobúdateľa.
Tu môže byť výhodou aj kapitalizácia, t.j. aj obchodná spoločnosť, ktorá nevykonáva činnosť, ale má napríklad svoju časovú históriu - má svoju cenu a nie je neobvyklé, že prevod obchodného podielu je odplatný, t.j. vlastník sa nie len „ zbaví“ spoločnosti ale získa za ňu aj náhradu v podobe odplaty za prevod obchodného podielu, resp. akcií.
Z hľadiska nákladov na prípravu právnej dokumentácie je nevyhnutné pripraviť zmluvu o prevode obchodného podielu ( prevode akcií ), návrh na zápis zmien v obchodnom registri a vykonať doručovacie úkony, súvisiace s účinnosťou zmluvy o prevode obchodného podielu.
Tím AKMN LEGAL Vám vždy na základe posúdenia konkrétneho prípadu dokáže poradiť a odporučiť čo najefektívnejší spôsob právnej dispozície s obchodnou spoločnosťou.
Poznámka:
Uvedené spôsoby zrušenia obchodnej spoločnosti majú informatívnu a orientačnú povahu a nepopisujú do detailov celý proces zrušenia spoločnosti alebo prevodu obchodného podielu a to z dôvodu, že každý takýto proces sa môže vyznačovať osobitosťami, spočívajúcimi v povahe obchodnej spoločnosti, resp. v iných faktoroch, ktoré môžu celý proces ovplyvniť, resp. zmeniť.